Статті


    2015-05-27 Незаконне звільнення: відстоювати свої права ніколи не пізно27.05.2015

    Незнання законів – одна із основних причин того, що ми іноді діємо всупереч власним інтересам і на користь того, хто користується нашою необізнаністю.
    Чутки про те, що регіональне відділення компанії “Лукойл” у Київській області незаконно звільняє робітників, з’явилися ще минулого року. В більшості звернення колишніх працівників нафтопереробної компанії носили виключно консультаційний характер. Та декілька осіб все ж таки наважилися звернутися за допомогою до кваліфікованих спеціалістів юридичної компанії “Центр Конфліктології та Права”.

    Основне порушення – від людей приховують норми та положення КЗоТу, які гарантують їм певні права. Зокрема, працівникам, які підпали під скорочення, не надають гарантовану трудовим законодавством альтернативу працевлаштування на інших вакантних посадах, мовляв, їх немає. Або ж надають можливість вибирати із переліку посад, які на декілька рангів нижчі за займану до цього посаду. Відповідно – зі значно меншою заробітною платою.

    В подібну ситуацію потрапив пан Юрій. Наприкінці 2013 йому повідомили, що його посада скорочується, і запропонували іншу – з меншим посадовим окладом. При цьому досить чітко дали зрозуміти: або він погоджується на цей варіант, або – безробіття. З огляду на сімейні обставини, Юрій погодився – все ж краще, ніж взагалі залишитися без роботи.

    Лише через рік Юрій дізнався, що від нього було приховано його право збереження за собою терміном на 1 рік заробітної плати рівній окладу попередньої посади, що гарантовано йому 20 ст.Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Посилаючись на норму Закону, Юрій звернувся до адміністрації нафтопереробної компанії із проханням виплатити йому “зекономлені” кошти (мова йде майже про 25 тисяч грн.). Йому відмовили. Навіть рекомендація профспілки працівників не змогла переконати керівництво провести виплату гарантованих законодавством коштів.

    Не маючи іншого виходу, Юрій звернувся за допомогою до юристів, і нещодавно суд виніс рішення: вимоги позивача, тобто Юрія, задовольнити у повному обсязі, таким чином, зобов’язав “Лукойл” виплатити різницю зарплат за рік.

    “Згідно із чинним законодавством, просто так звільнити людину не можна, а тим більше, коли ця людина має статус потерпілої внаслідок аварії на ЧАЕС, – говорить юрист Центру Конфліктології і Права Тетяна Головата. – Тому рішення суду цілком закономірне: людина повинна отримувати те, що їй гарантує закон”.

    Варто зауважити, що відповідно до положень ст. 233 Кодексу законів про працю, у разі порушення законодавства про оплату праці, працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком. Отже, боротися ніколи не пізно.