Статті


    2015-10-23 Як безкоштовно отримати земельну ділянку?23.10.2015

    Ні для кого не секрет, наскільки дорого на сьогоднішній день придбати земельну ділянку. А якщо до цього ще додати кошти, потрібні щоб побудувати на ній будинок – то сума вимальовується захмарна. Тож і виходить, що для більшості людей перспектива жити у власному домі зовсім сумна. А якщо отримати землю безкоштовно? Людей багато, а землі мало – скажуть одні, а інші додадуть – якщо якась земля і є, то її в місцевій раді не вибити. З одного боку воно і так. Але, якщо знати свої права та відстоювати їх, то безоплатно отримати земельну ділянку можна, ще й не одну.

     

    Кому, скільки і для чого

    Згідно Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної та комунальної власності. Що це значить? Кожен українець, якому виповнилось 18 років, може отримати безкоштовно землю для різних потреб. Але більшість українців або не знають про це право, або скептично до цього відносяться. Хоча якщо уважно почитати закони, то ст.116 ЗКУ регламентує, що кожен громадянин може одночасно отримати та приватизувати 6 земельних ділянок різного призначення. Ці ділянки видаються із так званих земель запасу, які є у кожної територіальної громади.

    В ст. 121 ЗКУ вказано, що розмір цих ділянок залежить від їхнього цільового призначення. Наприклад, під будівництво і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд можна отримати: у селах не більше 0, 25 га, в селищах – не більше 0,15 га, а в містах – не більше 0, 10 га. Для ведення особливого селянського господарства вам можуть надати близько 2 га.

    Також держава може надати землю для ведення фермерського господарства. Така ділянка надається у розмірі паю, визначеного для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території місцевих рад, де знаходиться господарство. Крім того, близько 0,12 га ви можете отримати для ведення садівництва та не більше 0,10 га для індивідуального дачного будівництва. А для будування індивідуальних гаражів передбачено земельну частку у розмірі не більше 0,01 га. Слід знати, що для сінокосіння, городництва та випасання худоби земельні ділянки громадянам у власність не передаються. У таких випадках застосовується лише оренда.

    Земельний кодекс України встановлює, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах цих норм, проводиться один раз по кожному виду використання. Тобто, якщо людина отримала ділянку під садівництво, більше вона не може претендувати на ділянку під садівництво, але на інші види земельних ділянок – може. Як же отримати у власність землю?

    Крок за кроком

    Для цього, в першу чергу, потрібно написати відповідну заяву до органу місцевого самоврядування. В цій заяві потрібно вказати розмір бажаної земельної ділянки та для чого вам потрібна земля. Треба пам’ятати, що розмір ділянки, яку ви просите надати, не повинен перевищувати розмірів, які встановлені законом. До заяви потрібно додати викопіювання з кадастрової карти (плану), його можна замовити у міському або районному управлінні ресурсів. На цій карті обов’язково повинно бути зазначене місце розташування бажаної ділянки. До заяви також додається копія паспорта.

    Ваше клопотання міська або селищна рада повинна розглянути протягом місячного терміну. За цей час його або задовольняють, тобто приймається рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, або відмовляють вам. Якщо ваше клопотання не задовольнили, то ця відповідь повинна бути чітко аргументована в письмовому вигляді. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об’єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації і т.д.

    Коли ви отримали дозвіл від місцевої ради, наступний крок – розроблення землевпорядної документації на земельну ділянку. Для цього потрібно звернутись до будь-якої землевпорядної організації, яка має ліцензію і дозвіл на виконання таких робіт. Таку організацію можна знайти самостійно через інтернет, запитати в тих, хто вже займався цим питанням, або попросити найменування таких компаній у своїй місцевій раді.

    Землевпорядна організація розробляє проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Домовтесь з нею про вартість та строки виконання робіт та укладіть відповідний договір. Цей договір краще показати юристу, аби потім не виникло непорозумінь та проблем. Проект землеустрою повинен бути складений в паперовій формі та в електронному форматі. І має бути погоджений місцевими органами земельних ресурсів, природоохоронним та санітарно-епідеміологічним органами, а також органом архітектури.

    Після того, як вся технічна документація пройде державну експертизу, місцева рада прийме рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки і передання її у вашу власність. На основі її рішення орган земельних ресурсів видасть вам державний акт на право власності.

     

    Реалізувати своє право на землю можна в будь-який час

    Термін, протягом якого можна написати заяву на отримання землі, законом не визначений. Тож таке клопотання ви можете подати до органу місцевого самоврядування будь-коли. Єдине, варто пам’ятати, що земельні ресурси обмежені та не відновлюються. Тож, якщо ви маєте бажання безоплатно отримати земельну ділянку, не слід з цим затягувати. До речі, навіть якщо у одного з подружжя вже є в наявності приватизована земля, це не впливає на право іншого з подружжя здійснити приватизацію.

    Якщо говорять, що землі немає

    Звичайно, дуже часто голови міських та селищних рад неохоче зустрічають громадян з подібними питаннями та клопотаннями. Вони починають запевняти, що вільної землі немає, все вже розподілено та зайнято, і таке інше. В таких випадках юрист Центру Конфліктології і Права Тетяна Войнова радить діяти наступним чином:

    “Щоб з’ясувати, чи є земельна ділянка, яку ви хочете отримати у власність вільною, потрібно подати запит до департаменту архітектури, містобудування та кадастру. Працівники служби кадастру проводять аналіз архівних документів та надають вам відповідь. Якщо ця земельна ділянка повністю вільна – пишіть заяву до місцевої ради”, — зазначила юрист.

     

    Як захистити свої права?

    У випадках, коли міська або селищна рада всіляко ігнорує вас та відмовляє у безоплатному наданні ділянки, юрист радить звертатися до суду:

    “Відповідно до ч.11 ст. 118 ЗКУ у випадку, коли орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування відмовляє у передачі земельної ділянки у власність, або залишає заяву без розгляду, питання вирішується в судовому порядку. Судова практика, в переважній більшості таких випадків, на боці громадян”, — говорить Тетяна.

    На жаль, через недостатню поінформованість, більшість українців не знають про своє право на безкоштовне виділення земельної ділянки. Користуючись цим, багато керівників місцевих рад “наживаються” на вільних землях та задешево їх продають. А в цей час комусь немає де будувати дім або вести своє господарство. Тому не слід так скептично відноситись до можливості безкоштовно отримати землю. Той, хто відстоює свої права – завжди отримує бажаний результат. Тим більше, що в цьому випадку закон повністю на вашому боці.

    Джерело: ЦКП інформ