Статті


    Нові правила дорожнього руху: головні зміни з 7 листопада09.11.2015

    Згідно цього нормативного документа, в дію вступає автоматизована система фіксації порушень на дорогах за допомогою фото- та відеокамер. Відтепер автомобіліст-порушник буде отримувати за адресою реєстрації так звані «листи щастя», тобто повідомлення та фото з місця порушення ПДР, які також  можна буде знайти і на офіційному сайті дорожніх правопорушень.  Наразі, у столиці планують встановити близько 1000 таких  відео-фіксаторів.

    «До 1 тисячі  відеокамер буде встановлено на найбільш проблемних та завантажених дорогах столиці. А щоб зробити оплату штрафів за порушення правил дорожнього руху простішою, кожен патрульний автомобіль буде обладнаний терміналами та мобільними принтерами для здійснення безготівкових платежів», — повідомив заступник начальника управління патрульної служби Києва Дмитро Євдокимов.

    Також, він наголосив про те, що  винним за порушення ПДР  буде вважатися саме власник авто,  а не людина, котра була в цей час за кермом  незалежно від обставин.

    Торкнеться нова система штрафів і тих, хто полюбляє паркуватись у недозволенних місцях.  Автомобілі порушників за новими правилами будуть перевезені на штрафмайданчик, а щоб забрати звідти транспортний засіб, власнику необхідно сплатити приблизно 1000 гривень.  Проте, поки невідомо, за  якими конкретним критеріям будуть евакуювати авто,  адже в Україні набагато менше спеціально обладнаних паркувальних майданчиків, в порівнянні, скажімо, з Європою. Тому водіям, все-таки,  краще не паркуватися в сумнівних місцях, задля власного спокою.

    Разом із введенням автоматизованої фіксації порушень на дорогах  та  евакуації автомобілів запроваджують  і нову систему нарахування та сплати штрафів.

    Перший заступник начальника департаменту юридичного забезпечення МВС України Володимир Жиденко розповів, що кожному водієві щорічно буде нараховано 150 балів. За порушення ПДР, зафіксованих в автоматичному режимі, можна буде «розплатитися» штрафними балами, кількість яких передбачена відповідною санкцією статті КУпАП. В середньому – це 50 балів за найпоширеніші порушення. Однак, по закінченню балів,  громадянин повинен сплачувати наступні штрафи вже в грошовому еквіваленті.

    Крім того, треба бути уважними і до строків виплати штрафних санкцій. Якщо порушник здійснить оплату протягом 5-ти банківських днів, то йому надається знижка у розмірі 50% від суми штрафу. Але, якщо штраф не сплачується більш ніж 30 днів з моменту вручення постанови про притягнення до адміністративного правопорушення, водієві нараховується пеня у подвійному розмірі штрафу, а якщо прострочка становить 61 день – справу передаватимуть до розгляду у  виконавчу службу.

    Для того, щоб максимально підготуватися до змін на дорогах та уникнути можливих штрафів, юрист Центру Конфліктології і Права Катерина Коваленко коментує нововведення з юридичної точки зору:

    На сьогоднішній день рівень ДТП в Україні має дуже великі показники. Основними причинами травмувань та загибелі людей у ДТП стали перевищення безпечної швидкості руху, порушення правил маневрування та керування транспортним засобом у нетверезому стані, а серед пішоходів — перехід у невстановленому місці. Тому нововведення в чинному законодавстві — це позитивно, і сподіваюся, що їх мета буде досягнута шляхом зниження кількості ДТП. Що стосується деяких змін в чинному законодавстві, то їх не так і багато. Таких суттєвих нововведень не спостерігається, а більш уточнюють та доповнюють вже існуючі норми закону. Так, звичайно, кожен водій та власник транспортного засобу повинен пам’ятати про те, що у разі не згоди з притягненням їх до адміністративної відповідальності, вони  мають право на оскарження в суді, аргументувавши при цьому свою непричетність до порушення.

    Проте, як і в усіх нововведеннях, для водіїв може виникнути маса незрозумілих моментів та питань. Зокрема, як бути в тому випадку, якщо порушник не проживає за місцем своєї реєстрації, куди повинен прийти лист і фото з місця події? Адже, може пройти достатньо великий проміжок часу до того моменту, як водій дізнається про те, що він порушив ПДР, а за цей період сума  пені за несвоєчасно сплачений штраф може досягти великих розмірів.

    “На жаль, закон не регулює це питання, а тому, повідомлення про штраф все ж таки буде приходити за місцем реєстрації власника транспортного засобу. Тому необхідно хоча б один раз на тиждень переглядати офіційний сайт дорожніх правопорушень з приводу наявності чи відсутності свого транспортного засобу на ньому”, – говорить юрист.

    Також, виникає питання, як діяти у тому випадку,  якщо на момент порушення ПДР за кермом був не сам власник авто,  а, наприклад, його член сім’ї, який також має право керувати транспортним засобом?

    “Навіть чинний на сьогодні Кодекс України про адміністративні правопорушення містить примітку, що суб’єктом правопорушення є особа, яка керувала транспортним засобом у момент його вчинення, а в разі  вчинення правопорушень у виді перевищення обмежень швидкості руху транспортних засобів, проїзду на заборонний сигнал регулювання дорожнього руху, порушення правил зупинки і стоянки, а також установленої для транспортних засобів заборони рухатися смугою для маршрутних транспортних засобів, тротуарами чи пішохідними доріжками, виїзду на смугу зустрічного руху, якщо зазначене правопорушення зафіксовано в автоматичному режимі, то суб'єктом правопорушення виступає юридична або фізична особа, за якою зареєстровано транспортний засіб.” — відповідає Катерина Коваленко.

    Наскільки ефективними будуть нововведення – покаже практика. Проте, кожному водієві необхідно відповідально ставитися до нових правил на дорогах та своєчасно бути проінформованим про будь-які зміни в ПДР, адже від цього залежить безпека не тільки водія, а й звичайних пішоходів.

    Джерело: ЦКП інформ